10 Şubat 2010 Çarşamba

Ahmed İSLAMOĞLU kimdir

AHMED İSLAMOĞLU kimdir ve AHMET İSLAMOĞLU'nun hayatı ?
Ahmed İslamoğlu Hocaefendi İle Röportaj

-Ahmed İSLAMOĞLU aslen 1937 doğumlu ama bir yaş büyük yazdırılarak 1936 fenese mahallesi doğumludur.İlk okulu 4.sınıf dahil Dumlupınar ilkokulunda okudum.5.sınıfa bir hafta İstiklal ilkokuluna gittim.Parmağımı bıçak kesmiş,parmağımı sarmış olduğum halde okula gittim.

-AHMED İSLAMOĞLU KİMDİR?
-Ahmed İSLAMOĞLU aslen 1937 doğumlu ama bir yaş büyük yazdırılarak 1936 fenese mahallesi doğumludur.İlk okulu 4.sınıf dahil Dumlupınar ilkokulunda okudum.5.sınıfa bir hafta İstiklal ilkokuluna gittim.Parmağımı bıçak kesmiş,parmağımı sarmış olduğum halde okula gittim.Öğretmenim beni, ben sınıfımda ahenk bozan talebe istemiyorum diyerek dövdü.Bu söze o kadar içerledim ki,tamam öğretmenim bir daha ahenk bozan talebeyi sınıfınızda göremeyeceksiniz dedim ve bir daha okula gitmedim.Okulu bıraktığım için dayak da dahil çok çeşitli cezalar ödemek zorunda kaldık ama ahenk bozan talebeyi bir daha okulda göremediler.Ben artık Kur’an öğreneceğim dedim.1947/1948 yıllarında büyük pederimle K.Kerim öğrenmeye başladım.Bu arada terzi yanınada gidiyordum.makinanın bir ucunda,iki adet 1000 sayfalık Osmanlıca tefsir hatmide yaptım.Askerlik dönüşü ilkokul diplomasını dışarıdan aldım.Bu arada asker hocayla Arapça da okuyordum.Fıkıh,hadis,tefsir ilmine devam ettim.18.05.1955 tarihinde Develi Mehmet Akif ERSOY camiinde göreve başladım.15.07.1994 tarihinde resmi olarak emekli oldum.

-MUHTEREM HOCAM BU GÜZİDE HAYAT YOLCULUĞUNUZDA DİZİNİZİN DİBİNDE YETİŞMİŞ BİR ÇOK TALEBENİZ VARDIR.İÇLERİNDE SİZİ ETKİLEYEN BİRİ VARMIYDI ANLATABİLİRMİSİNİZ?

-Elhamdülillah çok öğrencim var bir çok müftüler,imam hatip müdürleri,imamlar var ama bir anda hatırlayamadım.

-İMAMLIK VE VAİZLİK DIŞINDA EŞİNİZ VE ÇOCUKLARINIZLA İLİŞKİLERİNİZ NASILDIR, ANLATABİLİRMİSİNİZ?

-Çok iyi bir eş ve baba olmaya çalıştım.27 yaşına kadar iki hanımımı ahiret’e yolcu ettik.45 senedir hacı annenizle beraberim.Evlatlarım ve torunlarımda kızlı erkekli hafız olanlar var.Bahaeddin ve Alaeddin hafızlarımız var.Mustafa evladım ise kendisini çok iyi yetiştirdi.Çok iyi bir şairdir.Hilal tv yi kurdular dünyayı dinletiyorlar.7 yaşından itibaren H.Hasan (ks)üstadımın tensibiyle amcasında yetişti.Elhamdülillah huzurlu bir hayat yaşadık ve yaşıyoruz.

-SOHBETLERİNİZDE EN ÇOK NELERİ VURGULARSINIZ?

-Bizimki belli olmaz neler verilirse onlar harcanır.Özellikle İslam ahlakı ve tasavvuf üzerinde durmaya çalışırım.

-HOCAM DEVELİ DIŞINDA GÖREV YAPTINIZ MI,YAPTIYSANIZ NERELERDE ANLATABİLİRMİSİNİZ?

-1960 ihtilalinde muhacir olarak 1,5 sene Ayvaz hacı da 1957/1959 yılları arası 19 ay öğretmen jandarma çavuş olarak sivil halk içerisinde vaizlik yaptım. Manevi tarla lar Hakkari ve Erzurum’a dayandı.50 senedir gelir giderler Elhamdülillah.

-HOCAM ÇOCUKLUĞUMUZDAN BERİ BİR ÇOK SOHBETLERİNİZE KATILMAK NASİP OLDU.DİKKATİMİZİ ÇEKEN ASKERLİK HATIRALARINIZ MÜMKÜNSE BİRİNİ DİHL.NET OKUYUCULARI İLE PAYLAŞABİLİRMİSİNİZ?

-Askerlik yapmaya VAN/ Başkale ye gittim.10 günde Başkale ye vardım. Bir usta er koşarak yanıma geldi ve beni kucakladı. Şaşırmıştım,kimsin sen diye sordum.Hocam ben Yahyalı/Yerköy den Mahmut’um askere gelirken mevlit okutmuştum iştirak etmiştiniz dedi.

Sonrasında onbaşı beni aldı ve hocamı sın berber mi?dedi ben ise berber olmadığımı söyledim.O zaman hocasın dedi.Kendi sinide tanıtarak çeyrek hafız olduğunu söyledi.Beni aldı YOZGAT’lı Yasin teğmene götürdü.Birde KONYA’LI Muzaffer hafız vardı ama namaz kılmazdı.ondan başlayarak 100 kişiden 90 kişiyi namaz kılmaya teşvik ettik,çoklarına K.Kerim öğrettik elhamdülillah bu hizmet 6 ay acemilikle devam etti.Oradan Erciş’e gittik hizmetlerimiz orada da devam etti Elhamdülillah.

-HOCAM DEVELİ İMAM HATİP LİSESİ 1967 YILINDA KISA ZAMANDA HALKIN YOĞUN İLGİSİYLE YAPILDI .OKULUZ HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?GENÇLERİMİZE TAVSİYELERİNİZ NELERDİR.

-Elhamdülillah imam hatibimiz temelden tebeşire 150 günde yapıldı 18 sınıf 800 bin TL ye mal oldu.En fazla Gömedi köyü 25 bin Tl ile yardım yaptı.İkinci olarak Ayşepınar köyü 10 bin Tl ile yardım yaptı.200 bin TL sini toplamak ise bu fakire nasip oldu.O sıralar Tomarza ve Kozan okullarımız da açıldı.Merhum Turgut ÖZAL Devlet planlama teşkilatı müdürü iken okulumuzun 150 günde yapılmasını göstererek başka yerlerde başka okulların yapımını göstererek nereden bulayım Develi halkını ki 150 günde okul yapsınlar diyerek memnuniyetini bildirmiştir.

Gençlerimize okullarının kıymetini bilmelerini İslam ahlakıyla ahlaklanmalarını tavsiye ederim.

-29 HAZİRAN 2008 PAZAR GÜNÜ 41.YILINDA İMAM HATİP MEZUNLAR GÜNÜ HAKKINDA NELER DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

-Elhamdülillah sizleri tebrik ederim Vesile olduğunuz için inşallah o güne yetişirsek imam hatibi anlatmaya çalışırım.Cenabı Hak muvaffak kılsın canlarım benim.

Not: Muhterem hocam Ahmed İSLAMOĞLU 1994 yılında resmen emekliliğe ayrılmıştır. Ancak sağlığı el verdiği ölçüde her Pazar kendi camisinde ikindi namazına müteakiben Pazar sohbetlerine devam etmektedir.

Röportaj: Bayram KIRICI

http://www.dihl.net/index.php?sf=sayfa&id=10

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder