5 Mart 2010 Cuma

Sol elle yemek yenirmi

Sol elle yemek yenirmi ?
Selamün aleyküm sayın hocam;
size sol elle yemek yemek konusunda bir soru sormak istedim. sormadan önce araştırmalar yaptım ama tahmin edebileceğiniz gibi iki farklı görüş yaygın.
birincisi, hadislere dayanandırılan sol elle yemenin haram olduğu (ben kesinlikle katılmıyorum çünkü haram demek çok ağır geliyor bana özelliklede solak olan tamıdıklarım var ve çok zorlandıklarını görüyorum).
ikincisi; durumun zamanın şartlarının bir sonucu olduğunu ve hijyen durumunun şu an değişik olduğu yani haram olmadığı görüşünü savunanlar. bu konuda düşüncelerinizi öğrenmek istiyorum.
Allah'a emanet olun
CEVAP:
Aziz okur,
Efendimiz yanında sol elle yiyen birine "Kul bi yeminik: Sağınla ye" demiştir.
Bu Nebevi emir/taviye/tekliften bir "haram/farz" çıkarmak elbette ki yanlış. "İhramdan çıkınca avlanınız" ibaresini el-emru yufidu'l-vucub: her emir vaciplik ifade eder" diyerek Mekke'de av aramaya çıkmak kadar abes olur. Bu sadece Peygamberin "haram/farz" koyamayacağı açısından değil, bunun gerekçelerinden bazılarını sizin de andığınız bir "adab" olduğudur. Tabi ki küçümsenemez, zira efendimiz her işi sağ ile yapar, sağdan başlar, başlanmasını tavsiye eder, bunu bir "müslüman tarzı olarak" yapardı. Hepsi bu.
Alıntı : http://www.mustafaislamoglu.com/209_Sol-elle-yemek.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder