16 Şubat 2011 Çarşamba

netdirekt.com.tr ve cdn hizmeti

cubecdn hizmetini dünyada verebilen 2 firma biliyorum
voxel.net --> oyunlar1.com serveri nacizane ve süper bir yer 1 ay kullandım uptime %100

ikinci netdirekt.com.tr --> oyunskor.com iyimix.com fln fıstık herkes burada fena değil panelleri fln ajaxlı güze biyer 2 ay kullandım uptime %99.7 civarı.

ni.net.tr ---> tasarım aşamasındaymış 2-3 aya hallolabilirmiş.

cubecdn hizmetleri için örneğin 3tb statik sayfanız var (*.html,gif,jpg) bu dosyaların adresini istiyolar sunucunuzdaki root adresini (bu adresi ve ip bilgilerini diğer anlaşma yaptıkları cdn hizmetini ortak kullandıkarı serverlara bildiriyolar) ve sana o içeriğin için bi subdomain açtırıyolar cdn.*.com sen linklerini o şekilde veriyosun.

abd texastan senin içeriğine girince önce cdn.*.com a giriyo bu adres proxy galiba ordan sana en yakın dc ye bağlıyolar seni o dc da senin cdn hizmetini aldığın gif ve jpg lerinin bulunduğu bilgisayara bağlanıp içeriğini okuyo hızlı bi şekilde ve son kullanıcıya iletiyo (bu cdn işinde dc lerin sahip oldukları mükemmel hızı size kullandırtıyorlar)

olay budur. ben şu şekilde zannediyordum işte benim 4gb içeriğim var bu içeriği 70-80 bilgisayara kopyalıyolar o bilgisayarlardada oluyo o içerik :D hayalmiş.

-------------------------
cdn hizmetinde bide bandwith için para ödeniyor.
netdirekt.com.tr ye bu hizmeti bana 2 aya yakın bi süre denettirdiği için teşekkür ederim. çok memnun kalmıştım, bu konuda çok profesyöneller. cdn panelleri fln istatistiki bilgileri halkulade.

Saygılarımla.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder