15 Mart 2011 Salı

iphone 4 kullanım kılavuzu resimli anlatım


iphone-4Basit bir anlatımla yurt dışından getirdiğiniz telefonu ülkemizde kullanmaya nasıl başlayacağınızı anlatacağım.

Bu olay abartısız yaklaşık 10 dakika sürmekte olup aleti bozmazsınız ve okudugunuz her yeri anlayacak apışıp kalmayacaksınız. gidip telefoncuya 50 lira falan vermeyin derim. Cihaz factory unlock ise tum hatlarla calisacagi icin unlocka ve aktivasyona gerek yok (aktivasyon yine yapilacak ama herhangi bir hat ile hangi ulkeden alindiysa o ulkenin hatti ile degil.)


 
Bu olay dort aşamada sağlanır ;

0- Pasaport kaydı
1- Aktivasyon
2- Jailbreak
3- Unlock

Bunların ne manaya geldiğini teknolojik detaylarını bilmeye gerek yok. Yazdığım gibi bilin yeter. Şimdi aşama aşama anlatayım bunlar nasıl yapılır.


0- Pasaport Kaydı.


Bu şöyle beyler bayanlar. alıyosunuz son iki yılda telefon kaydetmemiş ve yurt dışından geleli bir ay olmamış bir adamı doğru telefoncuya. 5-10 tl veriyosunuz o adamlar gerekeni yaparlar. Pasaport bulmak hep sorun olmuştur, bulmak için internet ve iphone forum sitelerini öneriririm. fiyatları şu aralar 50-60 tl civarıdır. komşuya akrabaya sorup onlara dert anlatmaktansa basın parayı alın derim.Nereye Kaydettirecegim derseniz bu isi en iyi en iyii yapan yerler Tim(Turkcell Iletisim Merkezleri) Avea da her bayi yapmiyor Vodefonu bilmiyorum Gidiyorsunuz Tim'e pasaport ve telefonla birlikte onlar 5Tl karsiligi hallediyorlar

Bu aşamanınacelesi yok, diğerlerinden önce olmak zorunda değil.Ama gecte kalmamali yoksa telefonunuzu kullanamassiniz

Uploaded with ImageShack.us

1- Aktivasyon.

Ekranınızda iphonela beraber gelen iki ucu soketli kablonun bir ucunun itunese dokunduğu bir resim çıkar, önce bunu çözeceğiz.Arkadaşlar bunun için telefonun üste bakan kısa kenarında bir iğne deliği boşluğu var, oraya iğne sokup sim kart yuvasını çıkarın. Telefonla beraber gelmiş sim kartı sokun ve sim kart yuvasının olduğu yerdeki Power tusuna basin. Biraz bekleyin, ekranda aktivasyonun halloldugunu söyleyecek.Eğer kartınız(sim kartiniz) yoksa forumda arama yapın bir çok şey bulabilirsiniz.Cihaz factory unlock degil ise hangi ulkeden alindiysa sadece o ulkenin hattiyla aktive edebilirsiniz mesela amerikadan att karttanmi alindi att card ile aktive yapabilirsiniz sadece yada amerikadan app storeden mi alindi sozlesmesiz americanin tum hatlariyla aktive yapabilirsiniz telefonculara para bayılmak da bir yöntem tabi.

Uploaded with ImageShack.us

2- Jailbreak.
Öncelikle Versionunuz için Jailbreak Çıkmış Olmalıdır Lütfen Dikkat Burdan Bakınız : http://www.ingilizanahtari.com/jailbreak-unlock/
Bu dediğimiz olay için wireless bağlantı gerekir. Onsuz da olur ama wireless kolaydır.
Aktivasyon sonrası İphonun meşhur karelerden oluşmuş giriş sayfasını göreceksiniz. Aşağıya doğru ayarlar (settings) denen bir kare var.Tiklayin ikinci satırda wi-fi yazacak. oraya da saga kaydirin aktif edin . Önünüze wireless bağlantıların hangisini yakalamışsa telefonunuz onların listesi çıkacak. şifresini bildiğiniz bağlantıya tıklayıp şifreyi girin artık internete bağlısınız.Itunes'i açın bilgisayarinizdan telefonunuzu kablosuyla pc nize baglayiniz Itunes ekraninda . solda iphone'e tıklayın ve senkronize edin. yani her şeye evet deyin, o olacak.

Telefonun aşağısındaki ortadaki düğmeye basın tekrar ana menuye gelin. orada en altta safari var ona tıklayın. sanal klavyeden jailbreakme.com yazın. önünüze gelen sayfanın altında "slide to jailbreak" yazacak yani yazının yanındaki oku parmakla sağa çekin. jailbreak başladı, telefonu kısa bir süre kendi haline bırakın.
Bitince "cydia has been.." diye bi yazı çıkar. süper 2. aşama da bitti.Ancak telefonunuzun versionu 4.0.2 ve Daha Yüksek ise jailbreakme.com dan Jb yapamassiniz ben olmadigini umuyorum

Uploaded with ImageShack.us


3- Unlock

Jailbreak yapildiktan sonra ekranimizda Cydia adli bir program goruyoruz bu programdan Unlock yapacagiz nasil yapacagiz derseniz http://www.ingilizanahtari.com/jailbreak-unlock/ inceleyin ancak unlock için BaseBand ınız için unlock çıkmış olmalıdır. Unlock islemini kisaca ozetliyecek olursam ancak yinede verdigim linki ayrintili bir sekilde okuyun ilk olarak ekranda manage gördüğünüz yere tıklayın sonra sources gördüğünüz yere tıklayın.Ordan sol üstte ad kısmına repo666.ultrasnow.com yazın yere tiklayin karşınıza ultrasnow çıkacak ona da tiklayin ekranda install yazan yere tiklayin. sonra confirm tiklayin. birazdan işini halleder.Artık Reboot yazisi cikacak sonra o yaziya tiklayin.Telefon tekrar başlayacak.E artık o iğne ile bu sefer kendi kartınızı sokun.

Islemler Tamamlanmistir. Konu alintidir ancak tarafimdan alinip tekrar duzenlenip sunulmustur.Konunun Sabitler arasina Eklenmesini Rica Ediyorum

Saygilar Emirhan Kusbeci.

 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder